Sporty na ZOH

Akrobatické lyžování

Akrobatické lyžováníDalším sportem na zimních olympijských hrách je akrobatické lyžování. Počátky tohoto sportu sahají do 60. let 20. století. Poprvé se závody v akrobatickém lyžování objevily v roce 1966 ve Spojených státech amerických.

Akrobatické lyžování se skládá ze tří olympijských disciplín. Jedná se o akrobatický sjezd (neboli jízda v boulích), akrobatické skoky a skikros. Skikros se poprvé na olympijských hrách objevil v roce 2010 ve Vancouveru. Jedná se tedy o poměrně novou sportovní disciplínu. Původní disciplína tohoto sportu byl balet na lyžích, chcete-i AcroSki. Teprve později vznikaly ostatní disciplíny. V roce 1992 se balet poprvé objevil na zimních olympijských hrách.

Tento sport se stal velice oblíbeným a získává stále více nových příznivců. V České republice se akrobatické lyžování poprvé objevilo v roce 1975.

Akrobatický sjezd je tedy první ze tří disciplín a patří také k jednomu z nejnáročnějších lyžařských sportů. Cílem je zejména rychlá a bezchybná jízda na smrtné a boulovité trati. Rozhodčí hodnotí nejen techniku a čas závodníka, ale také skoky. Salta jsou v této disciplíně zakázány. 

Kromě klasického akrobatického sjezdu je možné také závodit v disciplíně zvané „paralelní jízda v boulích“. Jedná se o sportovní disciplínu, ve které dva závodníci jednou vedle sebe a technika je téměř totožná s předchozí.

Balet na lyžích je také velice oblíbený. Jedná se o vyváženou jízdu se skoky, přemety a otočkami, ke které si závodník volí také vlastní hudbu. Hodnocení je ovlivněno zejména jezdcovou zvolenou technikou a především uměleckým dojmem.

Při akrobatických skocích na lyžích předvádí závodníci dva různé skoky, které jsou prováděny na můstku. Hodnotí se jak odraz, tak i provedení. Salta jsou zde povolena, a to jednoduchá až trojná. Dále může lyžař předvést i Twistery a roznožky.

O webu

Naše webová stránka je věnována jedné z největší sportovní události, tedy zimním olympijským hrám. Dozvíte se informace, které jste možná vůbec netušili. Kromě zajímavostí a historie o zimních olympijských hrách se dozvíte také informace o jednotlivých sportech, ve kterých se na olympiádě soutěží. Budete znát pravidla hry a dozvíte se také o zajímavé historii těchto sportů. To vše a mnohem více se dozvíte jen na našich stránkách.