Sporty na ZOH

Boby

BobyDalším sportem, ve kterém se soutěží na zimních olympijských hrách, jsou boby. Jedná se o zimní sport, ve kterém týmy sjíždění poměrně úzkou a točenou ledovou trať na bobu. Tento bob nemá žádný motor, je poháněn pouze gravitací.

Tento sport vznikl v 19. století ve Svatém Mořici. Zde se angličtí vojáci věnovali zimním radovánkám. V roce 1898 se v témž místě uskutečnily první závody v bobu. V tomto městě vznikl také první bobový klub, který v roce 1902 postavil první bobovou dráhu. Od roku 1924 se tento sport stal součástí zimních olympijských her. Ženy se poprvé v tomto sportu objevily na olympiádě v Salt Lake City v roce 2002.

Co se týká pravidel tohoto sportu, závodníci mají úkol sjet závodní dráhu v co nejkratším čase. Tomu napomáhá co nejrychlejší start, kvalita bobů a jejich nožů a také zkušenosti pilota. Často se říká, že rozdíl desetiny sekundy na startu dělá při zachování stejných podmínek tři desetiny rozdílu v cíli. Jelikož se jedná o opravdu náročný sport, smí v něm závodit pouze osoby starší 18 let.

V bobech se závodí ve dvojbobu a čtyřbobu v kategorií mužů a u žen pouze v dvojbobu.

Méně známá je letní sezóna bobů. Zde se závodí pouze ve startech a ve kterých se pravidelně pořádá Mistrovství světa i Evropy.

Mezi české osobnosti, které se zapsali do historie českého bobu, můžeme zařadit osobnosti jako Suchý nebo Vrba.

O webu

Naše webová stránka je věnována jedné z největší sportovní události, tedy zimním olympijským hrám. Dozvíte se informace, které jste možná vůbec netušili. Kromě zajímavostí a historie o zimních olympijských hrách se dozvíte také informace o jednotlivých sportech, ve kterých se na olympiádě soutěží. Budete znát pravidla hry a dozvíte se také o zajímavé historii těchto sportů. To vše a mnohem více se dozvíte jen na našich stránkách.