Sporty na ZOH

Alpské lyžování

Alpské lyžováníOblíbeným a poměrně sledovaným sportem na zimních olympijských hrách bývá vždy alpské lyžování, neboli sjezdové lyžování. Jedná se o odvětví závodního lyžování, jehož hlavním smyslem je projet z dané trati ze svahu dolů v co nejkratším čase. Daná trať na svahu je vyznačena bránami, které každý závodník musí projet a to předem stanoveným způsobem, který stanovují pravidla.

Alpské lyžování se členění na několik dalších sportovních disciplín. Jde zejména o slalom, obří slalom, superobří slalom, sjezd a alpská kombinace.

Slalom se jezdí na nejkratší trati a brány má nejblíže u sebe. Dosahovaná rychlost je tak také nejmenší. Závodníci projíždí krátkými oblouky v rychlém sledu. Závod se jezdí dvoukolovým systémem na jednom svahu v jednom dni. Pořadí se pak určuje podle času. Závodník, který bude nejrychlejší, závod vyhraje.

Obří slalom je delší, než slalom klasický a průjezdové brány jsou umístěny déle od sebe. Závodníci také dosahují větší rychlosti při sjezdu. Závod se také jezdí dvoukolovým systémem na jednom svahu v jednom dni, ale pro každé kole je postavena jiná trať. Vítězem se opět stává závodník, jehož součet obou časů je nejnižší.

Alpské lyžováníNejdelší trať má superobří slalom, někdy označován také jako Super G. Zde jsou brány umístěny dále od sebe a dosahovaná rychlost je také vyšší. Závodníci projíždějí sestavenou trať dlouhými oblouky ve volném tempu. Závodní, který má nejkratší čas, vyhrává.

Sjezd patří k nejrychlejší lyžařské disciplíně alpského lyžování. Sjezd obsahuje náročné oblouky ve vysokých rychlostech, skoky a rovné pasáže. Závod má jen jedno kolo a vítězem se stává závodník s nejrychlejším časem.

Alpská kombinace se skládá ze dvou různých kol. První kolo bylo sjezdové a druhé kolo byl slalom. Jednotlivé časy se pak sečtou a závodník s nejkratším časem vyhrává. Alpské kombinace se dělí na super kombinaci a klasickou kombinaci.

O webu

Naše webová stránka je věnována jedné z největší sportovní události, tedy zimním olympijským hrám. Dozvíte se informace, které jste možná vůbec netušili. Kromě zajímavostí a historie o zimních olympijských hrách se dozvíte také informace o jednotlivých sportech, ve kterých se na olympiádě soutěží. Budete znát pravidla hry a dozvíte se také o zajímavé historii těchto sportů. To vše a mnohem více se dozvíte jen na našich stránkách.