Sporty na ZOH

Saně

SaněDalším, neméně důležitým zimní sportem, se kterým se na zimních olympijských hrách můžete setkat, jsou saně. Jedná se o velmi zajímavý také poměrně nebezpečný sport.

První sáňkařské závody se konaly zhruba v polovině 19. století ve Švýcarsku. Svoji premiéru na zimních olympijských hrách měly v roce 1964. Od té doby soutěží v tomto sportu muži, ženy a dvojice. Letos s na zimních olympijských hrách v Soči poprvé soutěžila smíšená družstva.

Podstatou tohoto sportu je projet ledových korytem až stočtyřicetikilometrovou rychlostí v aerodynamické pozici vleže na zádech s nohama napřed v co nejkratším čase. Saně jsou velice podobné bobům. Odlišnost od bobů spočívá nejen v pozici jízdy, ale také v tom, že saně nemají brzy a závodníka tak před silným a často dosti bolestivým nárazem chrání jen speciální kombinéza a helma.

Závodník projíždí různými zatáčkami v opravdu vysoké rychlosti. Navíc zde při pádu hrozí opravdu velká poranění. Tento sport proto mohou provozovat pouze osoby, které mají pro strach uděláno.

Abyste dosáhly co nejlepšího výsledku, je nutné, aby saně byly vyrobeny z opravdu kvalitních materiálů. Závodní saně se dnes vyrábějí každému závodními na míru. Ze všeho nejdříve je nutné vybrat vhodnou délku a výšku saní, a zbytek se dodělá podle požadavků zákazníka. Cena závodních saní dosahuje kolem 60 000 Kč.

O webu

Naše webová stránka je věnována jedné z největší sportovní události, tedy zimním olympijským hrám. Dozvíte se informace, které jste možná vůbec netušili. Kromě zajímavostí a historie o zimních olympijských hrách se dozvíte také informace o jednotlivých sportech, ve kterých se na olympiádě soutěží. Budete znát pravidla hry a dozvíte se také o zajímavé historii těchto sportů. To vše a mnohem více se dozvíte jen na našich stránkách.